Görme Engelliler

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Ziyareti 

Danıştay Başkanımız Sayın Zerrin GÜNGÖR ve beraberindeki heyet, 29 Ocak 2016 tarihinde Fransa’nın Strasbourg şehrine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Guido RAIMONDI’nin daveti üzerine Mahkemenin 2016 yılı açılış törenine katılmak üzere resmi ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Açılış programı öncesinde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Zühtü ARSLAN ve Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Guido RAIMONDI makamında ziyaret edilerek karşılıklı görüş alış verişinde bulunulmuş, terörizm ve ifade hürriyeti konusundaki Danıştay Başkanlığı görüşleri ayrıca yazılı olarak kendilerine iletilmiştir. Mahkeme Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Işıl KARAKAŞ ve Mahkeme Yazı İşleri Müdürü Sayın Roderick LIDDELL de bu ziyarette hazır bulunmuşlardır.

Ziyaret sonrasında, Sayın Başkanımız program kapsamında, sırasıyla, İnsan Hakları Binası Restoranındaki öğle yemeğine, “Uluslararası ve Ulusal Mahkemelerin Geniş Ölçekli İnsan Hakları İhlalleri ile Yüzleşmesi” konulu seminere ve son olarak Mahkeme Başkanı Sayın RAIMONDI’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdiği Mahkeme açılış oturumuna iştirak etmişlerdir.

Açılış töreni sonrasında gerçekleştirilen resepsiyona da katıldıktan sonra Mahkemedeki program sona ermiş olup, Sayın Başkanımız, Mahkemedeki program kapsamında çeşitli ülkelerin Yüksek Mahkeme Başkan ve Üyeleri ile ikili temaslarda bulunmuşlar, Mahkeme Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Işıl KARAKAŞ ile de görüşme gerçekleştirerek karşılıklı görüş alış verişinde bulunmuşlardır.

Program sonrasında, Sayın Başkanımız, Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Erdoğan İŞCAN’ın resmi daveti üzerine Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı ve Başkanımız onuruna Daimi Temsilcilik Konutunda düzenlenen akşam yemeği programına katılmışlar, burada Sayın Büyükelçiye Danıştay Başkanlığı adına hediye takdimi yapmışlardır.

Daimi Temsilcilik Konutundaki davet sonrasında resmi program sona ermiş, Sayın Başkanımız, 30 Ocak 2016 tarihinde yurda dönmek üzere Strasbourg’dan ayrılmışlardır.