Görme Engelliler

 BASIN DUYURUSU 

Danıştay Birinci Daire üyesi Sayın İbrahim ER hakkında alınan koruma kararı gereğince, koruma görevlilerinin hizmetlerine verilmek üzere hazır hale getirilen araç hakkında bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde; “Danıştay üyelerinin ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kapısını çaldığı öne sürülüyor. Güngör’ün de yaşanan olaydan dolayı rahatsız olduğu belirtiliyor” şeklinde tamamıyla asılsız bilgilerin yer aldığı görülmüş olup kamuoyuna aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Güvenlik birimlerince Türkiye de yaşayan herhangi bir yurttaş hakkında gerçek ve yakın bir tehlikenin oluştuğu istihbaratı/bilgisi edinildiği takdirde koruma kararı alınabilmektedir. Danıştay üyesi Sayın İbrahim Er hakkında da koruma mevcuttur. Kurumumuzda bu uygulama ilk olmayıp, mevzuat gereği hakkında koruma kararı alınmış olan bazı mensuplarımızın halihazırda koruma hizmetinden yararlandıkları bilinmektedir.

Koruma görevi yapacak olan güvenlik görevlilerinin bu görevlerini yerine getirebilmeleri için sadece koruma hizmetinde kullanılmak üzere bu görevlilere araç tahsis edilmesi, hem mevzuatın hem de yapılan işin gereğidir. Aracın ilke olarak emniyet envanterinden ayrılması gerekmekte ise de çok sayıda koruma kararı alınmakta olduğundan emniyet envanterindeki araçlar yetersiz kalmakta ve koruma görevlilerinin hizmetine verilen araçlar korunan kişinin ilgili olduğu Bakanlık ya da Kurum envanterinden temin edilmektedir.

Söz konusu aracın koruma ile görevlendirilen güvenlik personeli haricinde kullanılması hukuken mümkün olmadığından ve şu ana kadar koruma kararının icrası için görevlendirilen herhangi bir güvenlik görevlisi Danıştay’a gelmediğinden söz konusu araç Danıştay garajında bekletilmektedir. Şu ana kadar hiçbir şekilde kullanılmamıştır.

Yapılan işlemlerden Danıştay mensuplarının rahatsız olacağı bir durum olmadığı gibi, bazı Danıştay üyelerinin Danıştay Başkanı Sayın Zerrin GÜNGÖR’e gelerek ayrımcılık iddiasıyla rahatsızlıklarını ifade ettikleri ve aracın bu nedenle garajda bekletildiği yönündeki haberler de tamamıyla gerçek dışıdır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.